Niewiarygodne plany zakupowe Microsoftu; na liście m.in. Sega, Paradox czy IO Interactive

Dzięki dokumentom sądowym poznaliśmy listę studiów, które chciał przejąć Microsoft.

W dokumentach zarysowana została strategia rozwoju firmy. Microsoft chce kupować deweloperów pecetowych i konsolowych, którzy mają popularne własne marki i specjalizują się w tych kategoriach, w jakich dział Xboksa niedomaga. Premiowane miałby być zwłaszcza ekipy, których produkcje zwiększałby liczbę abonentów Game Passa. Z kolei wśród mobilnych kandydatów do przejęcia priorytetem jest głównie doświadczenie w tworzeniu hitów oraz potencjalna zdolność wykorzystania wielu marek będących własnością giganta z Redmond.

Łącznie przygotowano listę ponad 100 największych deweloperów, wśród których znalazły się takie firmy, jak CD Projekt, Hello Games czy From Software. Nie było to jednak realistyczne zestawienie potencjalnych celów do przejęcia, a jedynie analiza najciekawszych studiów na rynku. W korespondencji znalazły się jednak również bardziej poważne propozycje 20 studiów, w przypadku których rekomendowano podjęcie starań o ich wykupienie.

Lista marzeń Microsoftu w kwestii studiów i firm do przejęcia:

* 11 bit studios
* Behaviour Interactive
* Bungie
* Crytek
* Housemarque
* IO Interactive
* Larian Studios
* Manticore Games
* Niantic
* Paradox Interactive
* People Can Fly
* Playdead
* Playrix
* Rebellion Developments
* Remedy Entertainment
* Scopely
* Sega
* Supergiant Games
* Thunderful
* Zynga

Warto zaznaczyć, że korespondencja pochodzi z początku 2021 roku. Nie wiemy więc, jak zmieniły się od tego czasu plany Microsoftu, na jakim etapie są rozmowy z potencjalnymi celami do przejęcia, ani czy w ogóle je podjęto.

Od tego czasu sporo na rynku się zresztą zmieniło. Przykładowo, w dokumencie jako kandydatów do przejęcia wymieniono studia Bungie i Housemarque, które zostały w międzyczasie wykupione przez firmę Sony. Z kolei Zyngę przejęło Take-Two Interactive.

Zabawne jest to, że Microsoft rozważał wykupienie Bungie, bo przez wiele lat zespół ten był własnością tego koncernu, ale studio odzyskało niezależność w 2007 roku.

Powstaje również pytanie, jak mocno plany zakupowe Microsoftu storpedowały problemy z finalizacją przejęcia Activision Blizzard. Plany te ogłoszono na początku ubiegłego roku, ale koncern do tej pory nie uzyskał zgody od wszystkich największych organów zajmujących się ochroną konkurencyjności na rynkach różnych krajów.

Źródło:
"Adrian Werner" - GRY-OnLine


Klemens
2023-06-27 11:01:58